Śpiewnik biesiad górniczych
Tradycyjne pieśni biesiad góniczych
- WITAJCIE MILI GOŚCIE
- GAUDEAMUS
- HYMN GÓRNICZY
- ZIELENI SIĘ JODŁA
- POCHÓD LISÓW
- KAROLINKA
- WALCZYK GÓRNICZY
- STARZYK
- HEJ Z GÓRY, Z GÓRY
- FAJNY CHŁOP
- PIJE KUBA DO JAKUBA
- W PIWNICY CIEMNEJ
- KOMU DZWONIĄ
- CHE SERA
- GLORI ALLELUJA
- SZŁA DZIEWECZKA DO LASECZKA
- KRAKOWIANKA
- WIĄZANKA PRZEBOJÓW
- WSZYSTKIE RYBKI
- PRZEPIJEMY NASZEJ BABCI
- MARIANNA
- GDYBYM MIAŁ GITARĘ
- CYGANECZKA ZOSIA
- JAK DŁUGO NA WAWELU
- UKRAINA
- BANDA
- UPŁYWA SZYBKO ŻYCIE
- STAŃMY BRACIA WRAZ
- TU JEST TWOJE MIEJSCE
Pieśni biesiad górniczych w AGH
- ZAWSZE Z TOBĄ CHCIAŁBYM PIĆ To było lato 2001 roku. Leżałem na plaży w Jantarze w nieznośnym upale i… myślałem o Barbórce. Wtedy jest zimno, żar nie leje się z nieba, a i piwa napić się można. Patrząc w niebo zobaczyłem chmury, jak piwna piana – takie gęste, puchate i smakowite. I tak zrodziła się ta piosenka, do której melodia mogła pochodzić tylko z repertuaru zespołu Ich Troje. Królował on wówczas na listach przebojów utworami z płyty „Ad. 4”, a w Krakowie nagrał dla TVP 2 koncert w Teatrze Stu. Takie to były czasy!
Piotr Małkowski - CZY TEN PAN I PANI Anna Wyszkoni, po odejściu z zespołu Łzy nadal grała muzykę lekką i chwytliwą. „Czy ten Pan i Pani” znał praktycznie każdy, stąd pomysł akurat na tą melodię do piosenki. Powstała specjalnie na karczmę studencką, zatem trudno się dziwić, że jest to piosenka o piciu piwa i jej skutkach. Numer nie na kapelę dętą, który dość trudno się śpiewa, dlatego po 2-3 Spotkaniach Gwarków odszedł w zapomnienie. A szkoda.
Piotr Małkowski - KTO RAZ SIĘ WZNIÓSŁ NA SZCZYTY Kiedy w 2005 roku, po 26 latach Rektorem AGH został ponownie górnik – profesor Antoni Tajduś, fakt ten nie mógł przejść bez echa podczas spotkań gwareckich. Jeszcze w tym samym roku doktor Tadeusz Szponder wieloletni prezes Karczm na uczelni oraz w przemyśle osobiście napisał tekst piosenki, która brzmiała równo przez dwie kadencje władzy Jego Magnificencji do 2012 roku. Śpiewano ją zarówno na karczmach studenckich, centralnych karczmach barbórkowych, jak i majowych karczmach hutniczych. I od tej pory wszyscy wiedzą, gdzie leży Tymbark…
Piotr Małkowski - KONIK Na początku XXI wieku (pobrzmiało historią…) Teodor Habura, wówczas jeszcze zwyczajny inżynier z „Polkowic-Sieroszowic” (bo potem nie raz dyrektor), który wraz ze swoim zespołem prowadził praktycznie wszystkie Karczmy w KGHM, do znanych topowych piosenek dopisał własne słowa. Teksty nawiązywały zwykle do specyfiki i osób związanych z kopalniami miedzi, a więc żeby zaśpiewać je w innym miejscu należało tekst zmodyfikować. Ponieważ Konik tak naprawdę powstał w 1960 roku w Krakowie, a ułożyło ją dwóch studentów Akademii Medycznej występujących w Kabarecie Studentów „Cyrulik”(sł. Franciszek Serwatka, muz. Jacek Dybek), jakże by nie zaśpiewać Konika podczas Karczm Górniczych AGH?! A że tekst może trochę bardziej frywolny niż ten, którym błysnęli żakowie w latach 60-tych? No cóż, czasy się zmieniają.
Piotr Małkowski - GWARKOWY CZAS Tą piosenkę usłyszałem na Spotkaniu Gwarków w KWK „Jas-Mos” w 2008 roku. Szlagier Rominy Power i Al Bano wyszedł na Karczmie świetnie, choć nie jest to pod żadnym względem utwór biesiadny. Trochę zmieniłem tekst napisany przez Ryszarda Olejnika i jeszcze w tym samym roku wybrzmiał w sali „Krakusa”, gdzie wówczas corocznie odbywały się Spotkania Gwarków, i studenckie i pracownicze. I tak z nami pozostał po wsze czasy. Do dziś jest to ulubiona piosenka pana Dyrektora Jacka Szopy, czyli czołowego kantora wszystkich tradycyjnych spotkań w AGH.
Piotr Małkowski - NIE BOJĘ SIĘ Pomimo wielkiej popularności piosenki dla Rektora – profesora Antoniego Tajdusia: „Kto raz się wzniósł na szczyty”, była to piosenka dostojna, można by rzec – „pracownicza”. Stąd w 2008 roku napisałem tekst studencki, do dziecięcej melodii. Jak się okazało ojcowski wydźwięk całości sprawdził się doskonale. W czasie śpiewania tej piosenki już w kolejnym roku do stołu prezydialnego ustawiła się długa kolejka studentów, aby stuknąć się z JM kuflem piwa. I tak było przez kolejne trzy lata. Studenci byli tym faktem zachwyceni, nasz Rektor – mniej.
Piotr Małkowski - CZAJASZWILI W 2008 roku doktor Tadeusz Szponder odkrył gruzińskie korzenie Dziekana Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Piotra Czaji vel Czajaszwiliego. To znaczy – tak twierdził. Do znanej melodii gruzińskiej piosenki miłosnej Suliko (tak, tak, tej piosenki, ulubionej Józefa Stalina i hitu w ZSRR w latach 50-tych) wylansowanej ongiś przez Alibabki, a potem Eleni, napisał więc tekst. Jego pierwszą wersję już wspólnie poprawiliśmy i tak powstała jedyna w swoim rodzaju pieśń o Dziekanie naszego wydziału i jego walce o lepszą dla niego przyszłość (wydziału, nie dziekana).
Piotr Małkowski - SZÓSTE PIWO – SZÓSTY BIEG Budka Suflera to kultowy zespól polskiego rocka. Jej piosenki śpiewają nawet ci, co za bardzo śpiewać nie umieją, a nawet „nie umią”. Wychodząc z tego założenia do „Piątego biegu” ułożyłem piosenkę dla studentów, specjalnie na ich międzynarodową karczmę w 2012 roku. Co prawda nie jest to znów piosenka na kapelą dętą i nie jest to melodia biesiadna, ale jak zwykle Kapela Krakusa dała radę zagrać, a studenci zaśpiewać. Studentom na spotkaniach Gwarków żadna melodia nie przeszkadza…
Piotr Małkowski - TED TELEJKO SONG Każdy wydział ma swoje sławy. Taką nietuzinkową postacią jest również dziekan Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, czyli dawny Wydział Metalurgiczny profesor Tadeusza Telejko. Odsłaniając nieco jego prywatne sprawy i możliwy dalszy scenariusz jego zawodowej kariery w AGH wraz z Tadkiem Szponderem ułożyliśmy zatem song. Song bowiem nie jest to piosenka, nie hymn – po prostu song. Pomysłodawcą utworu i wielkim orędownikiem Susanny był Tadek Szponder. I tak oto znany w latach 80-tych utwór holenderskiego zespołu dostał drugie życie. A może i trzecie?
Zdecydowany hit karczmy hutniczej nieprzerwanie od 2014 roku.
Acha, a trzecią zwrotkę tonicznie poprawił pan dyrektor Jacek Szopa, bo mu trudno było zaśpiewać. Wybaczamy. :)
Piotr Małkowski - DO ZAKOPANIA JEDEN KROK Kiedy w 2014 roku podczas ustalania programu Karczmy Hutniczej dr Tadek Szponder rzucił profesorowi Januszowi Łukszy tekst, że „teraz to już będzie miał do zakopania jeden krok”, nikt nie przypuszczał, że powstanie całkiem niezły hit. Tadek zanucił refren, ja dopisałem tekst, który na długie lata stał się ulubioną piosenką prezesa Janusza. Oczywiście Prezesa karczmy. Tekst cały czas aktualny, a w dobie starzejącego się polskiego społeczeństwa właściwie każdy pomału powinien się go nauczyć na pamięć. Szczególnie fragment o wieku na figle, które za kolejnych rządów nie wiem czy ma nastać po 67, czy po 65, czy wcześniej? Ale, w sumie, jakie to ma znaczenie...
Piotr Małkowski - NIE BOJĘ SIĘ - DLA PREZESA 2015, to nie był zwykły rok. Wybory przyniosły zmiany, dobre zmiany, które oczywiście znalazły swoje miejsce podczas corocznych spotkań gwarkowskich w AGH. Piosenka „Dla Prezesa” powstając na początku kadencji nie objęła jeszcze oczywiście wszystkich pomysłów rządu, ale pokazała pewien trend, jak zwykle z przymrużeniem oka. Bo po to są Karczmy Piwne, by żartem i krotochwilą mówić o wszystkim. Czego życzę zawsze wszystkim Szanownym Gwarkom w każdej chwili życia.
Piotr Małkowski - PIWO, PIWECZKO Przez wiele lat chodziło mi po głowie, żeby napisać tekst piosenki, którą zaśpiewa każdy. Wybór padł na melodię Jose Fernandeza i piosenkę, która przez wiele lat była praktycznie nieformalnym hymnem Kuby. U nas co prawda bardziej kojarzy się ze stadionowymi przyśpiewkami, niemniej każdy, nawet ten któremu nuty przeszkadzają, zaśpiewa ją w miarę poprawnie. O czym można śpiewać na Karczmie Piwnej? Tylko o piwie. Czy każdym? O nie, na to trzeba zasłużyć! Ale każda Karczma od 2015 roku w AGH pokazuje, że śpiewa się ją cudownie. Jak to mnie cieszy! Poniżej wersja z dopisaną rok później zwrotką o Okocimie. Więcej tekstu nie piszę. I tak całość trwa już 10 minut! Chociaż, z drugiej strony, kto wie?
Piotr Małkowski - MIŁOŚĆ DO AGH Kto z nas tak naprawdę kocha AGH? 100-lecie uczelni to na pewno dobry powód do małego rachunku sumienia. 100-lecie to czas refleksji, wspomnień i żalu serca za studenckimi latami, które odeszły. To chwila, kiedy można całą swą piersią zaśpiewać, że o AGH pamiętam, że ta Alma Mater jest gdzieś we mnie ukryta i zawsze mam ją w sercu. I mogę to zrobić nawet ze Sławomirem. A więc powstań! I na JEJ cześć, w okrągłą rocznicę JEJ powstania – zaśpiewajmy! A właściwie możemy zaśpiewać zawsze...
Piotr Małkowski - TRZEJ PRZYJACIELE Z UCZELNI AGH niejednokrotnie w swej historii była prekursorem nietuzinkowych inicjatyw. W 2015 roku trzy krakowskie uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Rolniczy utworzyły związek uczelni. Był to pierwszy taki formalny związek uczelni w naszym kraju. Oczywiście wszyscy trzej ówcześni rektorzy, czyli prof. Tadeusz Słomka z AGH, prof. Kazimierz Furtak z PK oraz prof. Włodzimierz Sady z UR zjawili się na Spotkaniu Gwarków w murach naszej uczelni, aby odetchnąć nieco od obowiązków i w spokoju napić się piwa. Ale jak o takim wydarzeniu nie zaśpiewać?! Oczywiście o Unii, nie o piwie. No cóż, bardzo proszę!
Piotr Małkowski - GDZIEŚ W POLSCE… Znakiem rozpoznawczym Karczm organizowanych w AGH jest to, że nie kończą się one tradycyjnym Upływa szybko życie lub Czas do domu czas, ale zawsze Casablanką. Piosenką Danuty Mizgalskiej, którą wzniósł na wyżyny w latach 80-tych XX wieku Tercet Egzotyczny. Pierwotny tekst jednak dość słabo oddawał atmosferę niezwykłych uroczystości barbórkowych. Dlatego też po kilku latach śpiewania oryginalnego tekstu przyszła pora na mały lifting, co niniejszym uczyniłem z Jackiem Szopą. Teraz dopiero są tu Aleje, Reymonta i AGH! Moja uczelnia – na każdy czas.
Piotr Małkowski - REKTORSKI WALC 100-lecie AGH to nie tylko czas radości, ale i refleksji. W ramach refleksji właśnie, stwierdziliśmy z Tadkiem Szponderem, że do dziś przez 100 lat żaden z rektorów AGH nie doczekał się dostojnej i godnej stanowiska pieśni. Co prawda niejeden z nich „wzniósł się na szczyty”, ale pieśni rektorskiej nie było nigdy. Tym razem wzniósł się zatem na szczyty Tadek, który zaczął nie tylko pisać „Rektorski walc”, ale również komponować melodię. Włączyłem się ochoczo w ten projekt i tak powstał nostalgiczny walc, pieśń niezwykła, pełna zadumy, która przychodzi po stu latach istnienia najstarszej uczelni technicznej w Polsce.
Zatem….
…hall w A-0, panie w długich eleganckich sukniach, na szyjach drogie kolie i wisiory. Panowie we frakach, w białych koszulach z muszkami pod szyją. Gra walc, a pary wirują, wirują, wirują...
Piotr Małkowski - ZAWSZE Z TOBĄ CHCIAŁBYM PIĆ 2019 (PIOSENKA PIJACKA) Historia zatoczyła koło i wróciłem do piosenki zespołu Ich Troje pisząc o… piciu. I generalnie nie ma się czym chwalić.
Ale dopowiem, że tekst powstał z potrzeby chwili. Była to chwila studencka i Mała Karczma Budowlańca (taaak, jest coś takiego), na którą „na jutro” trzeba było wymyślić „coś specjalnego”. Powstała w 24 godziny, więc proszę nie mieć nadmiernych wymagań tylko po prostu – zaśpiewać! Studentom idzie to bardzo dobrze: i picie i śpiewanie. I tak duch w narodzie nie ginie.
Piotr Małkowski